Przewodnik dla początkujących po szermierce: Co trzeba wiedzieć przed podjęciem szermierki‍Szermierka to ekscytujący, szybki i wymagający sport, który może zapewnić wiele godzin rozrywki i aktywności fizycznej. Jest to fantastyczny sposób na naukę nowych umiejętności, stawianie sobie wyzwań i utrzymywanie się w formie. Niezależnie od tego, czy jesteś zupełnie początkujący, czy masz już jakieś doświadczenie w szermierce, ten przewodnik dla początkujących do szermierki jest tutaj, aby pomóc Ci zacząć. Dowiesz się o różnych typach szermierki, sprzęcie, który jest potrzebny, aby zacząć, a także o podstawowej pracy stóp i technikach używanych w szermierce. Ten przewodnik zapewni Ci również wskazówki, jak znaleźć trenera lub klub szermierczy i jak prawidłowo rozgrzać się i kondycję ciała do szermierki. Z tego kompleksowego przewodnika, można rozpocząć opanowanie sztuki fencing w krótkim czasie!

Wprowadzenie

Szermierka to sport, w którym bierze udział dwóch zawodników, którzy używają broni o długim ostrzu do ataku i obrony, nosząc jednocześnie odzież ochronną. Szermierka jest sportem, który sięga średniowiecza, a broń i techniki używane ewoluowały w czasie. Obecnie istnieją trzy główne rodzaje szermierki: floret, epee i szabla. Szermierka na florety jest jedną z dwóch dyscyplin olimpijskich, natomiast szabla jest jedną z trzech dyscyplin Międzynarodowej Federacji Szermierczej (drugą jest szabla). Szermierka jest powszechnie kojarzona z obrazem dwóch mężczyzn noszących maski i władających mieczami podczas próby trafienia siebie nawzajem. Choć sport ten jest poważny i może prowadzić do urazów, w odpowiednim otoczeniu może być zabawą i angażującą aktywnością fizyczną dla ludzi w każdym wieku.

Sprzęt do szermierki

 • Maska - maska szermiercza chroni głowę i szyję przed uderzeniem bronią przeciwnika. Ma ona drucianą siatkę, która jest naciągnięta na twarz z otworami na oczy i nos. Maska musi być dopasowana do konkretnego szermierza, aby mieć pewność, że nie będzie się przemieszczać podczas meczu. Źle dopasowana maska, która się przemieszcza może doprowadzić do kontuzji.
 • Rękawica - rękawica jest ochronnym pokryciem dla dłoni używanym podczas szermierki. Zazwyczaj wykonana jest ze skóry i posiada rękawicę, która sięga przedramienia. Rękawica posiada elastyczny mankiet, który pozwala na pewny chwyt broni.
 • Folia - folia szermiercza to lekka broń miotająca. Ostrze jest sztywne z przyciskiem lub końcówką, którą można docisnąć do siatki przeciwnika, aby uzyskać punkt. Średnica ostrza wynosi 7,25 mm.
 • Épée - épée szermiercze to broń, która ma tępą krawędź i punkt. Ostrze jest sztywne, ale elastyczne, średnica wynosi 10,16mm, a długość całkowita to 175-225 cm (69-89 in).
 • Szabla - szabla szermiercza to lekka broń do cięcia i rąbania. Ostrze jest sztywne i ma półokrągły kształt o maksymalnej długości 100 cm (39 in).
 • Kurtka - kurtka szermiercza jest luźnym, dopasowanym ubraniem wykonanym z bawełny lub włókien syntetycznych, które obejmuje tułów szermierza.
 • Buty - buty szermiercze mają skórzane cholewki i wysoką na kostkę konstrukcję z zamkniętym przodem. Zapewniają one wsparcie kostki i zapobiegają ślizganiu się stopy wewnątrz buta.

Praca stóp i technika

Praca stóp w szermierce jest nieco inna niż w innych rodzajach sportów. Stopa prowadząca to ta, która robi pierwszy krok, a stopa prowadząca to ta, która idzie za nią. Stopa prowadząca jest tą, która jest używana do wypuszczania, a stopa prowadząca jest używana do utrzymania równowagi i pomaga utrzymać dystans od przeciwnika. Podczas meczu szermierczego, celem jest utrzymanie wygodnej odległości od przeciwnika, tak aby można było dostać się w wystarczającej ilości ataków do wyniku, jednocześnie broniąc się przed ich atakami. Najlepszym sposobem na określenie prawidłowej odległości dla każdego szermierza jest użycie miecza do pomiaru szerokości jednej ręki od klatki piersiowej. Szermierka to sport atletyczny, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne i praca stóp. Możesz również poprawić swoją pracę stóp szermierczych przy użyciu piłki tenisowej i partnera. Piłka tenisowa może być podrzucana tam i z powrotem, aby pomóc w poprawieniu pracy stóp i techniki.

Znalezienie trenera lub klubu szermierczego

Istnieje wiele sposobów na znalezienie trenera lub klubu szermierczego. Możesz popytać w siłowni lub centrum fitness, lub możesz poszukać w Internecie. Po znalezieniu trenera lub klubu szermierczego, upewnij się, że pytasz, kiedy zaczyna się następna klasa dla początkujących i zapisz się. Będziesz na swojej drodze do nauki pracy stóp i technik szermierczych. Innym świetnym sposobem na znalezienie trenera lub klubu jest obserwowanie wydarzeń szermierczych w Twojej okolicy. Wiele klubów szermierczych organizuje otwarte domy lub darmowe zajęcia z szermierki, aby przedstawić sport nowym ludziom.

Właściwa rozgrzewka i kondycja

Właściwa rozgrzewka i kondycja pomogą poprawić twoją pracę i technikę szermierczą.

 • Rozgrzewka - Przed każdą sesją szermierczą, ważne jest aby się rozgrzać. Dobra rozgrzewka powinna trwać od 10 do 15 minut. Powinna zawierać lekkie ćwiczenia, które zwiększają tętno i przygotowują mięśnie do ruchów szermierczych.
 • Kondycja - Oprócz zwiększenia tętna, należy również wykonywać ćwiczenia, które poprawiają siłę w nogach i rdzeniu.
 • Możesz również dodać trening siłowy do swojej rutyny kilka razy w tygodniu, aby poprawić swoją pracę stóp i technikę szermierczą.
 • Dobra rutyna kondycyjna szermierki powinna zawierać te elementy. Stosując się do rutyny kondycyjnej, jak to, można poprawić swoją pracę stóp szermierczych i techniki.

Zasady szermierki

Trzymaj palec z dala od przycisku, dopóki twój przeciwnik nie zobowiąże się do parry lub ataku. Kiedy grasz na poważnie, bardzo łatwo jest przypadkowo położyć palec na przycisku, co zostanie nazwane fałszywym startem.

Kiedy jesteś skupiony na obronie, nie zaniedbuj odpowiedniej pracy stóp. Nawet w sytuacji defensywnej powinieneś zachować odpowiedni dystans szermierczy.

Nie pozwól, aby twoje emocje wzięły górę nad tobą. Szermierka zawodowa to sport, a nie walka. Jeśli znajdziesz się zbyt gorący, weź przerwę.

Porady dotyczące szermierki dla początkujących

 • Kiedy zaczynasz, to może być dobry pomysł, aby rozpocząć z mniej wyzwaniem broni, takich jak folia. Pozwoli to skupić się na nauce prawidłowej pracy stóp i techniki bez konieczności martwienia się o uderzenie bronią przeciwnika.
 • Ćwiczenie pracy stóp za pomocą piłki tenisowej do odbijania się tam i z powrotem między dwoma osobami. Możesz również spróbować użyć piłki golfowej.
 • Ważne jest, aby zawsze nosić odpowiedni sprzęt i używać odpowiedniego sprzętu do szermierki.
 • Skup się na swojej formie i technice podczas ćwiczeń. Łatwo jest złapać się na tym, że próbujesz uderzyć piłkę zbyt mocno i nie skupiasz się na swoim wykonaniu.
 • Znajdź klub w pobliżu, gdzie można iść do ogrodzenia i spotkać ludzi, którzy dzielą swoją pasję do tego sportu.